White & Case

Allmänt:
White & Case är en av världens största affärsjuridiska advokatbyråer, med svenskt kontor i Stockholm. Totalt har White & Case över 2 200 jurister och på Stockholmskontoret arbetar ca 45 av dessa. Stockholmskontoret etablerades 1983 och var den första utländska byrån som etablerade sig i Sverige. Här arbetar vi främst inom områdena företagsöverlåtelser, bank & finans, kapitalmarknadsrätt samt svenska och internationella processer och skiljeförfaranden.

I och med att Stockholmskontoret är en integrerad del av en global advokatbyrå har vi mycket goda förutsättningar att hantera processer, transaktioner och andra affärsrättsliga frågor av gränsöverskridande natur med den kvalitet och skyndsamhet som efterfrågas av våra klienter. Vårt koncernspråk är engelska och på White & Case är det lika natuligt att ringa en kollega i London eller New York som kollegan i rummet bredvid.

Egenskaper vi söker hos dem vi rekryterar:

Vi söker ambitiösa och duktiga jurister som har ett stort intresse för att utvecklas. Övriga kvalifikationer beror på inriktning.

Så kan en karriär se ut hos oss:

Vi tror och satsar på nya talanger och har förtroende för våra nyanställda jurister, som därigenom kan växa och utvecklas. Detta medför även att det är stor variation på arbetsuppgifterna som juristen ställs inför. Det är även vanligt att de nyanställda provar att arbeta inom samtliga av firmans inriktningar, för att senare välja vilken inriktning de vill specialisera sig inom.

Internutbildning:
Eftersom så stor del av vårt arbete utförs på engelska, så erbjuds nyanställda kurser i “Legal English”. Vi arrangerar även kontinuerligt internutbildning inom samtliga av våra verksamhetsområden, både i Stockholm och genom ett globalt utvecklingsprogram.

Erbjuder vi praktik:

Nej

Sommarnotarier:
Vi anställer varje sommar ett antal sommarnotarier.

Nyanställningar per år i Sthlm:

Ca 10 stycken (biträdande jurister och trainees)

Ansökningar:
Ansök via Stockholmskontorets hemsida, www.whitecase.se.

Kommentarer inaktiverade.