Att plugga på juristlinjen i Stockholm är mer än att sitta i biblioteket, rabbla paragrafer och släpa tunga böcker. Många har föreställningen att studier på Stockholms Universitet och studentliv inte går ihop, men det är bara en myt. Skillnaden från rena studentstäder är dock att här väljer du själv i vilken utsträckning och på vilket sätt du vill vara aktiv.

Det är här Juridiska Föreningen (JF) kommer in i bilden. Vi håller till på Juristernas Hus uppe på kullen bakom Aula Magna. JF finns för att du som juriststudent ska få en roligare och mer innehållsrik tid på universitetet. Inom föreningen finns ett antal kommittéer. Du kan läsa mer om dem och om hur du går med i dem här på hemsidan. Bland annat har vi:

  • Klubbmästeriet som har hand om alla sittningar (fester) och de fantastiska torsdagspubarna.
  • Marknadskommittén som står för kontakterna med näringslivet, främst genom att anordna de populära Juristdagarna på hösten.
  • Fadderiet som finns där för dig när du behöver hjälp och har frågor om alltifrån var man hittar rättsfall och det bästa lunchstället till vilken lärare man ska välja på olika kurser.
  • Spexet som står för underhållningen och får dig att skratta även under de tyngsta tentaperioderna.
  • Internationella kommittén som anordnar resor och besök utanför Stockholm.
  • Idrottskommittén som ordnar träningstillfällen i Frescatihallen.
  •  

  • Informationskommittén som driver vår tidning Iusbäraren och som sköter hemsidan samt all marknadsföring.

Det är aldrig för tidigt att engagera sig i JF och det kommer garanterat göra dina (minst) fyra och ett halvt år här mycket roligare!

Kommentarer inaktiverade.